Wydawca

Instytut Studiów Politycznych PAN

Rok wydania

2023

Typ oprawy

miękka

Liczba stron

191

Format

24*16,5 cm

Język

angielski, polski

ISSN

0038-853x

Miejsce wydania

Warszawa

Wojna Rosji z Ukrainą a nowy ład światowy OK

Sprawy Międzynarodowe, tom LXXVI, nr 2 (2023)

Wojna Rosji z Ukrainą stanowi najnowszą cezurę w dziejach świata w XXI wieku. Po raz pierwszy od zakończenia ii wojny światowej toczy się w Europie wojna na tak dużą skalę, niosąca tak wielkie zniszczenia i tyle ofiar. Rosja, która od agresji na Gruzję w 2008 r. czynnie negowała postzimnowojenny ład światowy, 24 lutego 2022 r. ostatecznie go zburzyła. Nie wiemy jak zakończy się wojna, niemniej porządek, który się po niej wyłoni będzie bez wątpienia wyglądał inaczej niż przed konfliktem.
Swoje oczekiwania wobec nowego ładu światowego Władimir Putin formułował wielokrotnie, poczynając od słynnego przemówienia na monachijskim forum bezpieczeństwa w 2007 r., a kończąc na ultimatum postawionym Amerykanom w grudniu 2021 r. Zgłaszane postulaty zawsze koncentrowały się na odejściu od jednobiegunowego świata pod amerykańskim przewodnictwem, na uznaniu rosyjskich interesów w tzw. bliskim sąsiedztwie czy ograniczeniu  roli NATO. Kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych próbowali ułożyć poprawnie stosunki z Kremlem, jednak nigdy nie przystali na żądania Putina. Po agresji Rosji   na Ukrainę nastąpiło bezprecedensowe zjednoczenie Zachodu, od którego Kijów otrzymał wsparcie, ale jak dotąd nie wystarczyło to do pokonania Federacji Rosyjskiej.
Coraz agresywniejsze kwestionowanie systemu bezpieczeństwa przez Rosję zbiegło się w czasie z zahamowaniem ekspansji NATO na wschód i pewnym zmęczeniem Zachodu. Duże rozszerzenie z 2004 r., w którym zdecydował się m.in. los państw bałtyckich, bł ostatnią decyzją przesuwającą granice Paktu na wschód. Później do Sojuszu dołączyły jedynie Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna. Kluczowy jednak okazał się feralny szczyt w Bukareszcie, w kwietniu 2008 r., tuż po monachijskim wystąpieniu Putina, na którym koalicji rozszerzenia skupionej wokół prezydenta USA George’a Walkera Busha nie udało się przełamać oporu Niemiec i Francji, wskutek czego Gruzja i Ukraina nie otrzymały jasnego planu członkostwa. Zachęcony tym Władimir Putin cztery miesiące później uderzył na Gruzję.
Agresja na Ukrainę skłoniła z kolei Finlandię i Szwecję do przystąpienia do NATO, znacząco wzmacniając północno-wschodnią flankę Sojuszu i utrudniając Rosji wszelkie działania na Bałtyku. Jednocześnie jednak znów zaczęto mówić o zmęczeniu Zachodu wojną, na co ma liczyć Putin. Ukraina zaś boryka się z coraz poważniejszymi problemami sprzętowymi i ludzkimi, a niektórzy przywódcy polityczni i wojskowi na Zachodzie coraz poważniej przestrzegają przed możliwą bezpośrednią konfrontacją zbrojną NATO i Rosji. taki scenariusz musiałby doprowadzić do znacznie poważniejszej przebudowy światowego ładu.
Jaki porządek wyłoni się po wojnie Rosji przeciw Ukrainie? Jak skonstruowany będzie globalny system bezpieczeństwa? Czy Putinowi uda się osiągnąć choćby część celów, czy też przeciwnie, mamy do czynienia z ostatnim paroksyzmem rosyjskiego imperializmu oraz postulowanym przez Piotra Skwiecińskiego końcem russkiego miru? Czy Ukrainie powiedzie się próba dołączenia do świata Zachodu w tym swoistym zderzeniu cywilizacji? Czy Chiny skorzystają na wojnie i wzmocnią swoją globalną pozycję?  Te i inne pytania zaprzątają obecnie polityków, dyplomatów, analityków i naukowców, a także miliony ludzi na całym świecie.
Oddając w ręce Czytelników niniejszy numer pisma „Sprawy Międzynarodowe” mamy nadzieję, że opublikowane w nim teksty będą stanowić interesujący wkład w toczące się debaty.

===============================

„Sprawy Międzynarodowe” są unikatowym w polskim piśmiennictwie kwartalnikiem poświęconym teorii i praktyce polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych. Ukazujące się od 1948 roku stanowią forum debaty i prezentacji polskiej myśli na temat problematyki międzynarodowej.
Wydawca kwartalnika:
do 2017 roku: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
a od 2018 roku: Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
(we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych).

 

Prenumeratę czasopism: "Studia Polityczne" i "Sprawy Międzynarodowe" prowadzą firmy: 
  • "GARMOND  PRESS"  S.A.
  • "KOLPORTER"  S.A.
  • "RUCH" S.A.
  • CHZ "ARS POLONA"  S.A.
=========================================================================== "GARMOND  PRESS"  S.A. 31-034  Kraków,  ul. Lubicz  3 Biuro Handlowe w Warszawie, 00-992  Warszawa, ul. Jagiellońska 88 tel. (0-22)  817-20-12 e-mail:  prenumerata3.gpsa@garmondpress.pl Wpłaty na prenumeratę na teren kraju przyjmują jednostki kolportażowe firmy "GARMOND PRESS" S.A. właściwe dla miejsca zamieszkania lub siedziby prenumeratora. Informacje dotyczące prenumeraty (w tym: składanie zamówienia prenumeraty przez internet) zobacz strona internetowa: http://www.garmondpress.pl
"KOLPORTER"  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.     www.kolporter.com.pl 25-659  Kielce,  ul. Zagnańska  61 Oddział Mazowiecki 05-080  Izabelin-Mościska, ul. Bakaliowa 3 tel.  (0-22)  355-05-00      fax  (0-22)  355-04-00 e-mail:  prasowa@kolporter.com.pl Wpłaty na prenumeratę na teren kraju przyjmują jednostki kolportażowe firmy "KOLPORTER" S.A. właściwe dla miejsca zamieszkania lub siedziby prenumeratora. Informacje dotyczące prenumeraty (w tym: składanie zamówienia prenumeraty przez internet), zobacz strona internetowa: http://www.kolporter.com.pl

"RUCH" S.A. 00-872  Warszawa,  ul. Chłodna 52 www.ruch.com.pl Prenumerata krajowa: Zamówienia na prenumeratę w wersji papierowej można składać bezpośrednio na stronie www.ruch.com.pl Ewentualne pytania prosimy kierować pod adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub kontaktując się z Telefonicznym Biurem Obsługi Klienta pod numerem: 801 800 803  lub 22 717 59 59  czynne w godz. 7.00 - 18.00 .

Centrala Handlu Zagranicznego "ARS POLONA"  S.A. 03-933  Warszawa 03-933 , ul. Obrońców 25 fax  + 48 (22) 826 62 40 e-mail: arspolona@arspolona.com.pl http://www.arspolona.com.pl
Bieżące i archiwalne numery czasopisma "STUDIA POLITYCZNE" oraz bieżące numery (od nr 1/2018) czasopisma "SPRAWY MIĘDZYNARODOWE" można nabywać w Wydawnictwie Instytutu Studiów Politycznych PAN pod adresem: https://wydawnictwo.isppan.waw.pl/kategoria-produktu/czasopisma/ e-mail: books@isppan.waw.pl

preloader